Aircraft ZA405 Data
2
aircraft records found
ZA405
014
1983 Panavia Tornado GR.4A, c/n 216/BS072/3104
Latest photos of ZA405
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.4A Search all Panavia Tornado GR.4A |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 216/BS072/3104 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZA405 |
| Alternative Code/Name | 014 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
ZA405
1983 Panavia Tornado GR.1A, c/n 216/BS072/3104
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.1A Search all Panavia Tornado GR.1A |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 216/BS072/3104 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZA405 |
| Current Status | Upgraded to Tornado GR.4A |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |