Aircraft ZA682 Data
3
aircraft records found
ZA682
Boeing Vertol Chinook HC.2, c/n M/A013/B-831/M7008
Latest photos of ZA682
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing Vertol |
| Model | Chinook HC.2 Search all Boeing Vertol Chinook HC.2 |
| Construction Number (C/N) | M/A013/B-831/M7008 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 34 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming T-55-L-712 |
Aircraft
| Registration Number | ZA682 |
| Mode S (ICAO24) Code | 43C4C1 |
| Current Status | Active as Chinook HC.6A |
| Delivery Date | 1981-06-01 |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
ZA682
Boeing Vertol Chinook HC.6A, c/n MA013/M7008
Latest photos of ZA682
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing Vertol |
| Model | Chinook HC.6A Search all Boeing Vertol Chinook HC.6A |
| Construction Number (C/N) | MA013/M7008 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 34 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell T55-GA-714A |
Aircraft
| Registration Number | ZA682 |
| Current Status | Active service - 28 Squadron |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
RAF Benson, Oxfordshire United Kingdom |
ZA682
AJ
Boeing Vertol Chinook HC.4, c/n MA013/M7008
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing Vertol |
| Model | Chinook HC.4 Search all Boeing Vertol Chinook HC.4 |
| Construction Number (C/N) | MA013/M7008 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 34 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming T-55-L-712 |
Aircraft
| Registration Number | ZA682 |
| Alternative Code/Name | AJ |
| Current Status | Converted to Chinook HC.6A |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
RAF Odiham, Hampshire United Kingdom |