Aircraft ZD346 Data
3
aircraft records found
ZD346
1988 British Aerospace Harrier GR.5, c/n P13
Latest photos of ZD346
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | Harrier GR.5 Search all British Aerospace Harrier GR.5 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | P13 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Pegasus 105 vectored thrust |
Aircraft
| Registration Number | ZD346 |
| Current Status | Upgraded to GR.7A |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
ZD346
1988 British Aerospace Harrier GR.9A, c/n P13
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | Harrier GR.9A Search all British Aerospace Harrier GR.9A |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | P13 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Pegasus 107 vectored thrust |
Aircraft
| Registration Number | ZD346 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
ZD346
1988 British Aerospace Harrier GR.7A, c/n P13
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | Harrier GR.7A Search all British Aerospace Harrier GR.7A |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | P13 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Pegasus 105 vectored thrust |
Aircraft
| Registration Number | ZD346 |
| Current Status | Upgraded to Harrier GR.9A |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |