Aircraft ZE116 Data
2
aircraft records found
ZE116
116
1986 Panavia Tornado GR.4A, c/n 502/BS160/2502
Latest photos of ZE116
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.4A Search all Panavia Tornado GR.4A |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 502/BS160/2502 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZE116 |
| Alternative Code/Name | 116 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
ZE116
1986 Panavia Tornado GR.1A, c/n 502/BS160/2502
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.1A Search all Panavia Tornado GR.1A |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 502/BS160/2502 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZE116 |
| Current Status | Active as GR.4A |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |