Aircraft ZG705 Data
2
aircraft records found
ZG705
1989 Panavia Tornado GR.1A, c/n 811/BS172/3387
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.1A Search all Panavia Tornado GR.1A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 811/BS172/3387 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZG705 |
| Current Status | Upgraded to Tornado GR.4A |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
ZG705
118
1989 Panavia Tornado GR.4A, c/n 811/BS172/3387
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.4A Search all Panavia Tornado GR.4A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 811/BS172/3387 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZG705 |
| Alternative Code/Name | 118 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |