Aircraft ZG712 Data
2
aircraft records found
ZG712
1990 Panavia Tornado GR.1A, c/n BS179/822/3395
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.1A Search all Panavia Tornado GR.1A |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | BS179/822/3395 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZG712 |
| Mode S (ICAO24) Code | 43C152 |
| Current Status | Upgraded to Tornado GR.4A |
| Delivery Date | 1990-01-23 |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |
ZG712
122
1990 Panavia Tornado GR.4A, c/n BS179/822/3395
Airframe Info
| Manufacturer | Panavia |
| Model | Tornado GR.4A Search all Panavia Tornado GR.4A |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | BS179/822/3395 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Turbo-Union RB.199 |
Aircraft
| Registration Number | ZG712 |
| Alternative Code/Name | 122 |
| Current Status | Scrapped in January 2014 |
Owner
| Owner | Royal Air Force |
| Address |
, United Kingdom |