Laurinburg-maxton Airport (MEB)
Laurinburg-maxton Airport (MEB)
MEB
Laurinburg-maxton Airport (MEB)
Maxton, NC
Latest photos of Laurinburg-maxton Airport (MEB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MEB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-21-57.2231W/34-47-31.8271N -79.365895/34.792174 (Estimated) |
| Elevation | 217 ft / 66.14 m (Surveyed) |
| Land | 4290 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Maxton, NC |
| Location | Scotland County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MEB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6503 x 100 ft (1982 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 215.00 ft | 199.00 ft |
| Coordinates | 34.790361N / 79.371972W | 34.802816N / 79.356441W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 13/31
| Dimensions | 3534 x 75 ft (1077 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 217.00 ft | 216.00 ft |
| Coordinates | 34.787497N / 79.373147W | 34.780606N / 79.364858W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
- PARALLEL & CONNECTOR TWYS ON RWY 13/31 CLSD AND UNUSABLE.
- MILITARY ACFT FREQUENTLY OPERATE FROM CLSD PORTION OF RWY 13/31 & CLSD RWY 18/36.
- HVY PAJA AT SOUTH END OF CLSD RY 18/36 AND SOUTH SIDE RY 13/31.
- GCO AVAILABLE ON FREQ 135.075 THRU FAY CLEARANCE DELIVERY.
- FARMING EQUIPMENT AND MILITARY OPERATIONS ON AND IN VICINITY OF AIRPORT.
- EXISTED PRIOR TO 1959