Hebron Municipal Airport (HJH)
Hebron Municipal Airport (HJH)
HJH
Hebron Municipal Airport (HJH)
Hebron, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HJH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-35-04.3000W/40-09-07.0000N -97.584528/40.151944 (Estimated) |
| Elevation | 1468 ft / 447.45 m (Surveyed) |
| Land | 217 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Hebron, NE |
| Location | Thayer County, NE |
| Magnetic Variation | 06E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HJH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 2513 x 150 ft (766 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 1468.00 ft | 1452.00 ft |
| Coordinates | 40.148953N / 97.583988W | 40.154098N / 97.578001W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 03/21 MKD WITH REFLECTORS & YELLOW CONES. |
Runway 12/30
| Dimensions | 3600 x 60 ft (1097 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1462.00 ft | 1466.00 ft |
| Coordinates | 40.155328N / 97.592025W | 40.149189N / 97.581932W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |