Aircraft 904 Data
11
aircraft records found
904
2017 Lockheed Martin F-35I Adir, c/n AS-3
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-35I Adir Search all Lockheed Martin F-35I Adir |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | AS-3 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F135-PW-100 |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status | Active with 140 Squadron |
| Delivery Date | 2017-04-23 |
Owner
| Owner | Israeli Air Force |
| Address |
Nevatim Air Base, Israel |
904
2013 Pilatus PC-21, c/n 158
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-21 Search all Pilatus PC-21 |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 158 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68B |
| Also Registered As |
HB-HWD
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2014-09-24 |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force |
| Address |
, Saudi Arabia |
904
2013 CASA C-295M, c/n S-114
Airframe Info
| Manufacturer | CASA |
| Model | C-295M Search all CASA C-295M |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | S-114 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 73 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127G |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
, Oman |
904
2002 Kazan Helicopters Ansat, c/n 020401 l/n 9 04
Airframe Info
| Manufacturer | Kazan Helicopters |
| Model | Ansat Search all Kazan Helicopters Ansat |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 020401 |
| Line Number (L/N) | 9 04 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW2-7K |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Kazan KVZ |
| Address |
Kazan,Tatarstan, |
904
1982 Aérospatiale SA-342L Gazelle, c/n 1787
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | SA-342L Gazelle Search all Aérospatiale SA-342L Gazelle |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 1787 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Astazou XIV |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Israel Air Force , Israel |
904
1967 Northrop F-5A Freedom Fighter, c/n N.7067
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5A Freedom Fighter Search all Northrop F-5A Freedom Fighter |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | N.7067 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
904
1965 Boeing 707-385C, c/n 19000 l/n 447
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-385C Search all Boeing 707-385C |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 19000 |
| Line Number (L/N) | 447 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Chile |
904
1962 Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13, c/n 741904
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21F-13 Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21F-13 |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 741904 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R-11F-300 |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status | De-registered, crashed |
| Delivery Date | 1962-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1964-07-14 |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Kecskemét, Hungary |
904
1957 Lockheed F-104A Starfighter, c/n 183-1062
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | F-104A Starfighter Search all Lockheed F-104A Starfighter |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 183-1062 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-GE-19 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status | Destroyed |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
, Jordan |
904
Mikoyan-Gurevich MiG-21UM, c/n 516999504
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21UM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21UM |
| Construction Number (C/N) | 516999504 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R–13F–300 |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status | Stored at Tokol Air Base |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
904
Douglas TA-4SU Skyhawk, c/n 12718
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | TA-4SU Skyhawk Search all Douglas TA-4SU Skyhawk |
| Construction Number (C/N) | 12718 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-GE-19 |
Aircraft
| Registration Number | 904 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
, Singapore |