Aircraft 905 Data
12
aircraft records found
905
2017 Lockheed Martin F-35I Adir, c/n AS-5
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-35I Adir Search all Lockheed Martin F-35I Adir |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | AS-5 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F135-PW-100 |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | Active with 140 Squadron |
| Delivery Date | 2017-04-23 |
Owner
| Owner | Israeli Air Force |
| Address |
Nevatim Air Base, Israel |
905
2014 Pilatus PC-21, c/n 159
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-21 Search all Pilatus PC-21 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 159 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68B |
| Also Registered As |
HB-HWE
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2014-06-02 |
Owner
| Owner | Royal Saudi Air Force |
| Address |
, Saudi Arabia |
905
1970 Short SC-7-3M-400 Skyvan, c/n SH.1878
Airframe Info
| Manufacturer | Short |
| Model | SC-7-3M-400 Skyvan Search all Short SC-7-3M-400 Skyvan |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | SH.1878 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE-331-2-201A |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | |
| Delivery Date | 1970-11-21 |
Owner
| Owner | Omani Air Force |
| Address |
, Oman |
905
1967 Northrop F-5A Freedom Fighter, c/n N.7068
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5A Freedom Fighter Search all Northrop F-5A Freedom Fighter |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | N.7068 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-5A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | Withdrawn from Service |
Owner
| Owner | Royal Norwegian Air Force (RNAF) |
| Address |
, Norway |
905
1965 Boeing 707-385C, c/n 19000 l/n 447
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-385C Search all Boeing 707-385C |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 19000 |
| Line Number (L/N) | 447 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Chile |
905
1957 PZL-Mielec Lim-5 (MiG-17F), c/n 1C0820
Latest photos of 905
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Lim-5 (MiG-17F) Search all PZL-Mielec Lim-5 (MiG-17F) |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 1C0820 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
905
Eurocopter AS-365N-3+ Dauphin, c/n Not found 905
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-365N-3+ Dauphin Search all Eurocopter AS-365N-3+ Dauphin |
| Construction Number (C/N) | Not found 905 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arriel 2C |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2019-12-08 |
Owner
| Owner | Bulgarian Navy |
| Address |
Varna Air Base, Bulgaria |
905
Mikoyan-Gurevich MiG-19PM, c/n 650905
Latest photos of 905
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-19PM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-19PM |
| Construction Number (C/N) | 650905 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | polish air force |
| Address |
, Poland |
905
Douglas TA-4SU Skyhawk, c/n 12722
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | TA-4SU Skyhawk Search all Douglas TA-4SU Skyhawk |
| Construction Number (C/N) | 12722 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J79-GE-19 |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
, Singapore |
905
Kazan Helicopters Ansat, c/n NT-05
Latest photos of 905
Airframe Info
| Manufacturer | Kazan Helicopters |
| Model | Ansat Search all Kazan Helicopters Ansat |
| Construction Number (C/N) | NT-05 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Russian Federation |
905
Mikoyan-Gurevich MiG-21UM, c/n 516999505
Latest photos of 905
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-21UM Search all Mikoyan-Gurevich MiG-21UM |
| Construction Number (C/N) | 516999505 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Tumansky R–13F–300 |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | Preserved at Dunavarsány |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
, Hungary |
905
Sukhoi Su-7UM Moujik, c/n 2905
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-7UM Moujik Search all Sukhoi Su-7UM Moujik |
| Construction Number (C/N) | 2905 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 905 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Lubuskie Muzeum Wojskowe |
| Address |
, Poland |