Aircraft C-FALI Data
3
aircraft records found
C-FALI
2001 Cessna 560 Citation Encore, c/n 560-0573
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation Encore Search all Cessna 560 Citation Encore |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 560-0573 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW535A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FALI |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2008-07-29 |
Owner
| Owner | Irving Oil Transport Ltd |
| Address |
, New Brunswick Canada |
C-FALI
1985 Gulfstream American 695A Jetprop 1000, c/n 96093
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | 695A Jetprop 1000 Search all Gulfstream American 695A Jetprop 1000 |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 96093 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N129GA
Deregistered
|
Aircraft
| Registration Number | C-FALI |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1987-12-11 |
Owner
| Owner | Irving Oil Transport Ltd |
| Address |
Saint John, New Brunswick E2L 4M3 Canada |
C-FALI
1973 Rockwell 690A Turbo Commander, c/n 11102
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Turbo Commander Search all Rockwell 690A Turbo Commander |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 11102 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FALI |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1985-10-25 |
Owner
| Owner | Irving Oil Transport Ltd |
| Address |
Saint John, New Brunswick E2L 3X8 Canada |