Aircraft C-GADI Data
2
aircraft records found
C-GADI
1981 Beech 200 King Air, c/n BB-853
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 King Air Search all Beech 200 King Air |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | BB-853 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GADI |
| Mode S (ICAO24) Code | C044FF |
| Certification Issued | 2010-06-07 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2009-02-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | KREOS AVIATION GENPAR INC. |
| Address |
16 Wayne Hicks Lane Saskatoon, Saskatchewan S7L6S2 Canada |
C-GADI
1973 Rockwell 690A Turbo Commander, c/n 11102
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Turbo Commander Search all Rockwell 690A Turbo Commander |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 11102 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GADI |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1995-05-19 |
| Registration Cancel Date | 1996-11-08 |
Owner
| Owner | Barrette-Chapais |
| Address |
Fabreville, Quebec H7P 1T2 Canada |