Aircraft C-FLOR Data
5
aircraft records found
C-FLOR
1997 Beech C90A King Air, c/n LJ-1465
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A King Air Search all Beech C90A King Air |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1465 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FLOR |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2009-08-26 |
| Registration Cancel Date | 2010-07-13 |
Owner
| Owner | Canadian Flyers International Inc. |
| Address |
, Canada |
C-FLOR
1997 Beech C90A, c/n LJ1465
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | LJ1465 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | C-FLOR |
| Mode S (ICAO24) Code | C01E8A |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-09-18 |
Owner
| Owner | Montair Aviation Incorporated |
| Address |
Pitt Meadows, British Columbia V3Y 2B4 Canada |
C-FLOR
1981 Beech B200, c/n BB-884
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | BB-884 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FLOR |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2001-07-03 |
| Registration Cancel Date | 2003-06-27 |
Owner
| Owner | Domco Tarkett Incorporated |
| Address |
Saint-Hubert, Quebec J3Y 8Y9 Canada |
C-FLOR
1960 De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.1, c/n 1450
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-2 Beaver Mk.1 Search all De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.1 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 1450 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985-AN-14B |
| Also Registered As |
N779XP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-FLOR |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Atlantic Aircraft Salvage Limited |
| Address |
, Nova Scotia Canada |
C-FLOR
1947 Stinson 108-2, c/n 108-3464
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | 108-2 Search all Stinson 108-2 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 108-3464 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FLOR |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1993-03-08 |
Owner
| Owner | Walter Brunner |
| Address |
Oliver, British Columbia V0H 1T0 Canada |