Aircraft N1102K Data
1
aircraft record found
N1102K
1997 Beech C90A King Air, c/n LJ-1465
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A King Air Search all Beech C90A King Air |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1465 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1102K |
| Mode S (ICAO24) Code | A02EDB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-02-24 |
| Air Worthiness Test | 1997-01-28 |
| Last Action Taken | 2008-02-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-08-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cincinnati Wings L L C |
| Address |
Cincinnati, OH 45217 United States |
| Region | Great Lakes |