Aircraft C-FNWY Data
4
aircraft records found
C-FNWY
1975 Lockheed L-100-30 Hercules (L-382G), c/n 382-4600
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-100-30 Hercules (L-382G) Search all Lockheed L-100-30 Hercules (L-382G) |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 382-4600 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison AL501-D22A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FNWY |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1979-05-00 |
Owner
| Owner | Northwest Territorial Airways |
| Address |
Yellowknife, Canada |
C-FNWY
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 1036
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1036 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FNWY |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-02 |
Owner
| Owner | Northwest Territorial Airways Ltd |
| Address |
Yellowknife, X1A 2R3 Canada |
C-FNWY
1959 Douglas DC-6A, c/n 45500
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6A Search all Douglas DC-6A |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 45500 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FNWY |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | NWT Air |
| Address |
Yellowknife, Northwest Territory X0E 1H0 Canada |
C-FNWY
1947 Cessna 140, c/n 13051
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140 Search all Cessna 140 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 13051 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C85 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FNWY |
| Mode S (ICAO24) Code | C024A9 |
| Certification Issued | 2007-05-15 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2007-05-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Quesnel, British Columbia V2J7C9 Canada |