Aircraft N3902A Data
2
aircraft records found
N3902A
1970 Beech E-55, c/n TE-786
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E-55 Search all Beech E-55 |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | TE-786 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3902A |
| Mode S (ICAO24) Code | A48568 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1970-11-23 |
| Air Worthiness Test | 1970-01-16 |
| Last Action Taken | 2007-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ingles Markets Incorporated |
| Address |
Asheville, NC 28806 United States |
| Region | Eastern |
N3902A
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 1036
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1036 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3902A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | JBQ Aviation |
| Address |
, United States |