Aircraft C-GDSH Data
5
aircraft records found
C-GDSH
2012 Cessna 525C CitationJet Cj4, c/n 525C-0069
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525C CitationJet Cj4 Search all Cessna 525C CitationJet Cj4 |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 525C-0069 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-4A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GDSH |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Image Air Charter Ltd. |
| Address |
Mississauga, ON Canada |
C-GDSH
2008 Cessna 560 Citation Encore+, c/n 560-0781
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation Encore+ Search all Cessna 560 Citation Encore+ |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 560-0781 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW535B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GDSH |
| Mode S (ICAO24) Code | C04E70 |
| Certification Issued | 2010-02-05 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2010-02-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | DIS Aviation Inc |
| Address |
Lethbridge, Alberta T1J4P8 Canada |
C-GDSH
2000 Cessna 550 Citation Bravo, c/n 550-0909
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Citation Bravo Search all Cessna 550 Citation Bravo |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 550-0909 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW530A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GDSH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2000-03-02 |
| Registration Cancel Date | 2000-09-13 |
Owner
| Owner | Derek Stimson Holdings Ltd. |
| Address |
Lethbridge, Alberta T1J 4P8 Canada |
C-GDSH
1983 Beech B200, c/n BB-1178
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | BB-1178 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GDSH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1995-08-02 |
| Registration Cancel Date | 1998-09-11 |
Owner
| Owner | Derek Stimson Holdings Ltd. |
| Address |
Lethbridge, Alberta T1J 4H7 Canada |
C-GDSH
Cessna 402C, c/n 402C00320
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 402C Search all Cessna 402C |
| Construction Number (C/N) | 402C00320 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N42MG
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GDSH |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1989-09-14 |
Owner
| Owner | Air Tuteurs Ltee |
| Address |
St-Hubert, Quebec J3Y 5K2 Canada |