Aircraft N96GA Data
3
aircraft records found
N96GA
1999 Beech 400A, c/n RK-238
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 400A Search all Beech 400A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | RK-238 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada JT12D-5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N96GA |
| Mode S (ICAO24) Code | AD5A64 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-10-26 |
| Air Worthiness Test | 2007-08-28 |
| Last Action Taken | 2007-10-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Messenger Air Llc |
| Address |
Palmer Lake, CO 80133 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N96GA
1983 Beech B200, c/n BB-1178
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | BB-1178 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N96GA |
| Mode S (ICAO24) Code | AD5A64 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2002-03-27 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N96GA
Gulfstream Am Corp Comm Div 695A, c/n 96088
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Am Corp Comm Div |
| Model | 695A Search all Gulfstream Am Corp Comm Div 695A |
| Construction Number (C/N) | 96088 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N96GA |
| Mode S (ICAO24) Code | AD5A64 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |