Aircraft C-GKRL Data
4
aircraft records found
C-GKRL
1984 British Aerospace BAe.125-800A, c/n 258007
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125-800A Search all British Aerospace BAe.125-800A |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 258007 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TFE731-5R |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GKRL |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-05 |
Owner
| Owner | Kaiser Resources Ltd |
| Address |
Vancouver, British Columbia V6G 2Z8 Canada |
C-GKRL
1981 Beech B200 Super King Air, c/n BB-878
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Super King Air Search all Beech B200 Super King Air |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | BB-878 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GKRL |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1987-05-14 |
Owner
| Owner | Syncrude Canada Ltd |
| Address |
Fort McMurray, Alberta T9H 3L1 Canada |
C-GKRL
1980 Gulfstream American G-1159A, c/n 317
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream American G-1159A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 317 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GKRL |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1982-07-02 |
Owner
| Owner | Kaiser Resources Ltd |
| Address |
Vancouver, British Columbia V6G 2Z8 Canada |
C-GKRL
1966 Hawker Siddeley DH.125-3A, c/n 25111
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | DH.125-3A Search all Hawker Siddeley DH.125-3A |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 25111 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 522 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GKRL |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Kaiser Resources Ltd |
| Address |
Vancouver, British Columbia V6G 2Z8 Canada |