Aircraft N90EP Data
2
aircraft records found
N90EP
1986 Beech C90A, c/n LJ-1124
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1124 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N90EP |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6D45 |
| Certification Issued | 1999-11-02 |
| Last Action Taken | 1999-11-02 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2001-05-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CHC LLC |
| Address |
Memphis, TN 381194841 United States |
N90EP
1980 Gulfstream American G-1159A, c/n 317
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream American G-1159A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 317 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N90EP |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2005-05-18 |
Owner
| Owner | Western Flight Incorporated |
| Address |
Carlsbad, California United States |