Aircraft C-GYMB Data
3
aircraft records found
C-GYMB
2010 Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-271
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | RB-271 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
Aircraft
| Registration Number | C-GYMB |
| Mode S (ICAO24) Code | C08542 |
| Certification Issued | 2010-06-22 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2010-06-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | M.B.E. Jet Ltd. |
| Address |
Calgary, Alberta T2E7T6 Canada |
C-GYMB
2008 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-255
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-255 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GYMB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2008-10-08 |
| Registration Cancel Date | 2009-03-30 |
Owner
| Owner | M.B.E. Jet Ltd |
| Address |
Calgary, Alberta T2E 7T6 Canada |
C-GYMB
1969 Cessna 182M, c/n 18259696
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182M Search all Cessna 182M |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 18259696 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
| Also Registered As |
N71627
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GYMB |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2012-09-27 |
Owner
| Owner | Individual |
| Address |
Whitecourt, Alberta T7S 1P5 Canada |