Aircraft N3355D Data
2
aircraft records found
N3355D
2008 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-255
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-255 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3355D |
| Mode S (ICAO24) Code | A3AB6D |
| Last Action Taken | 2008-06-05 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
| Registration Cancel Date | 2008-10-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HAWKER BEECHCRAFT CORP |
| Address |
Wichita, KS 672010085 United States |
N3355D
1962 Bell 47G-2A, c/n 2705
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G-2A Search all Bell 47G-2A |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 2705 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming VO-435 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3355D |
| Mode S (ICAO24) Code | A3AB6D |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-06-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SALE REPORTED |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |