Aircraft G-11-9 Data
4
aircraft records found
G-11-9
1985 Hawker Siddeley HS.748 Series 2B, c/n 1803
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2B Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2B |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 1803 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo Prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 530 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-9 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-9
1978 British Aerospace HS.748-333 Srs 2A, c/n 1760
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | HS.748-333 Srs 2A Search all British Aerospace HS.748-333 Srs 2A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 1760 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | ROLLS-ROYCE Dart 534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-9 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-9
1973 Hawker Siddeley 748 Srs.2A/264, c/n 1717
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | 748 Srs.2A/264 Search all Hawker Siddeley 748 Srs.2A/264 |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 1717 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-9 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-9
1971 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1697
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 1697 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-9 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |