Aircraft ZK-MCA Data
3
aircraft records found
ZK-MCA
1999 ATR 72-212A, c/n 597
Latest photos of ZK-MCA
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 597 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | ZK-MCA |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 1999-10-14 |
Owner
| Owner | Mount Cook Airlines |
| Address |
, Christchurch Airport New Zealand |
ZK-MCA
Rangitoto
1973 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1712
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 1712 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | ZK-MCA |
| Alternative Code/Name | Rangitoto |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Mount Cook Airlines |
| Address |
, New Zealand |
ZK-MCA
1971 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1697
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 1697 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | ZK-MCA |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |