Aircraft N100A Data
4
aircraft records found
N100A
2006 Bombardier BD-700-1A10 Global Express, c/n 9205
Latest photos of N100A
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-700-1A10 Global Express Search all Bombardier BD-700-1A10 Global Express |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 9205 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 23 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc BR700-710A220 |
| Also Registered As |
N102A
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N100A |
| Mode S (ICAO24) Code | A004B4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-06-07 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-16 |
| Last Action Taken | 2007-06-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Exxon Mobil Corp |
| Address |
Dallas, TX 75235 United States |
| Region | Southwestern |
User Comments
Paul Brinkworth, 2009-05-12 04:00:00
Seen this lovely aircraft at Cardiff Wales Airport yesterday landed at about 11.00am
N100A
1970 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 89
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 89 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
Aircraft
| Registration Number | N100A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N100A
1965 Lockheed L-1329-23E JetStar, c/n 5058
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-23E JetStar Search all Lockheed L-1329-23E JetStar |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 5058 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-3-1E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N100A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N100A
1954 Convair 580(F), c/n 147/012
Airframe Info
| Manufacturer | Convair |
| Model | 580(F) Search all Convair 580(F) |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 147/012 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501 D13D/H |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N100A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |