Aircraft N200A Data
7
aircraft records found
N200A
2011 Gulfstream Aerospace GV-SP (G550), c/n 5341
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GV-SP (G550) Search all Gulfstream Aerospace GV-SP (G550) |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 5341 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR710-C411 |
| Also Registered As |
N541GA
Registered to Manufacturer
|
Aircraft
| Registration Number | N200A |
| Mode S (ICAO24) Code | A19203 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-11-18 |
| Air Worthiness Test | 2011-08-04 |
| Last Action Taken | 2011-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mobil Corp |
| Address |
Dallas, TX 75235 United States |
| Region | Southwestern |
N200A
2006 Bombardier BD-700-1A10 Global Express, c/n 9203
Latest photos of N200A
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-700-1A10 Global Express Search all Bombardier BD-700-1A10 Global Express |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 9203 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 23 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR710-A2-20 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N200A |
| Mode S (ICAO24) Code | A19203 |
| Certification Issued | 2011-05-05 |
| Last Action Taken | 2011-05-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Gulfstream Aerospace Corp |
| Address |
500 Gulfstream Rd M/s B-16 Savannah, GA 31407 United States |
| Region | Southern |
N200A
2000 Bombardier BD-700-1A10 Global Express, c/n 9077
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-700-1A10 Global Express Search all Bombardier BD-700-1A10 Global Express |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 9077 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 23 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc BR 700 SERIES |
| Also Registered As |
N520E
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N200A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2003-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2007-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N200A
1990 Gulfstream Aerospace Gulfstream IV, c/n 1138
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | Gulfstream IV Search all Gulfstream Aerospace Gulfstream IV |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 1138 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N200A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | Exxon |
| Address |
, United States |
N200A
1970 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 94
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 94 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N200A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Exxon Corporation |
| Address |
Newark, New Jersey United States |
N200A
1966 Lockheed L-1329 JetStar 8, c/n 5081
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar 8 Search all Lockheed L-1329 JetStar 8 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 5081 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N200A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N200A
1954 Convair 580(F), c/n 147/012
Airframe Info
| Manufacturer | Convair |
| Model | 580(F) Search all Convair 580(F) |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 147/012 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501 D13D/H |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N200A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |