Aircraft N100SM Data
2
aircraft records found
N100SM
1999 Raytheon C90A, c/n LJ-1561
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | C90A Search all Raytheon C90A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1561 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
N2MP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N100SM |
| Mode S (ICAO24) Code | A00650 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-07-18 |
| Air Worthiness Test | 1999-07-04 |
| Last Action Taken | 2007-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Missouri State Highway Patrol |
| Address |
Jefferson City, MO 65102 United States |
| Region | Central |
N100SM
1977 Beech 200 Super King Air, c/n BB-269
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | BB-269 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N100SM |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1977-09-19 |
Owner
| Owner | State of Missouri |
| Address |
Jefferson City, Missouri United States |