Aircraft N2MP Data
4
aircraft records found
N2MP
1999 Raytheon C90A, c/n LJ-1561
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | C90A Search all Raytheon C90A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1561 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
N100SM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2MP |
| Mode S (ICAO24) Code | A18E72 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-07-18 |
| Air Worthiness Test | 1999-07-04 |
| Last Action Taken | 2009-05-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Missouri State Highway Patrol |
| Address |
Jefferson City, MO 65101 United States |
| Region | Central |
N2MP
1977 Beech C-12C Huron, c/n BC-032
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C-12C Huron Search all Beech C-12C Huron |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | BC-032 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2MP |
| Mode S (ICAO24) Code | A18E72 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-02-11 |
| Air Worthiness Test | 1997-07-01 |
| Last Action Taken | 2008-02-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bellco Inc |
| Address |
Lewes, DE 19958 United States |
| Region | Eastern |
N2MP
1974 Dassault Falcon 10, c/n 31
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 10 Search all Dassault Falcon 10 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 31 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731-SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2MP |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Missouri Improvement Company |
| Address |
, United States |
N2MP
Smith DSA-1 Miniplane, c/n J2
Airframe Info
| Manufacturer | Smith |
| Model | DSA-1 Miniplane Search all Smith DSA-1 Miniplane |
| Construction Number (C/N) | J2 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2MP |
| Mode S (ICAO24) Code | A18E72 |
| Certification Issued | 1979-01-10 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-08-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Rimrock, AZ 86335 |