Aircraft N1270K Data
3
aircraft records found
N1270K
1999 Piper PA-34-220T, c/n 3449127
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Search all Piper PA-34-220T |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 3449127 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1270K |
| Mode S (ICAO24) Code | A07015 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-11-15 |
| Air Worthiness Test | 1999-07-20 |
| Last Action Taken | 2010-11-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-01-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | International Aircraft Sales Llc |
| Address |
Davie, FL 33331 United States |
| Region | Southern |
N1270K
1973 Cessna 500 Citation I, c/n 500-0133
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation I Search all Cessna 500 Citation I |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 500-0133 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1270K |
| Mode S (ICAO24) Code | A07015 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-08-30 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N1270K
Cessna S550, c/n S5500049
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | S550 Search all Cessna S550 |
| Construction Number (C/N) | S5500049 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1270K |
| Mode S (ICAO24) Code | A07015 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |