Aircraft N2070K Data
2
aircraft records found
N2070K
1973 Cessna 500 Citation I, c/n 500-0133
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation I Search all Cessna 500 Citation I |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 500-0133 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2070K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2070K
1964 Cessna 206, c/n 206-0196
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 206 Search all Cessna 206 |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 206-0196 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2070K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AE66 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1964-05-23 |
| Last Action Taken | 2011-09-09 |
| Current Status | In Question |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Des Moines, IA 50315 United States |
| Region | Central |