Aircraft N155TA Data
2
aircraft records found
N155TA
1974 Aero Commander 690A, c/n 11155
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 690A Search all Aero Commander 690A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 11155 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N155TA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N155TA
1965 Beech B-55 Baron (T-42A), c/n TF-40
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B-55 Baron (T-42A) Search all Beech B-55 Baron (T-42A) |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | TF-40 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-520 |
| Also Registered As |
65-12718
Withdrawn from service in 1993
|
Aircraft
| Registration Number | N155TA |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DE6C |
| Certification Issued | 2005-04-19 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-01-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Fayetteville, GA 30215 United States |
| Region | Southern |