Aircraft N536 Data
2
aircraft records found
N536
1974 Aero Commander 690A, c/n 11155
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 690A Search all Aero Commander 690A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 11155 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N536 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N536
Hughes OH-6A, c/n 67-16119
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | OH-6A Search all Hughes OH-6A |
| Construction Number (C/N) | 67-16119 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N536 |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C6B6 |
| Certification Issued | 2004-08-10 |
| Last Action Taken | 2007-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lancaster Helicopters Inc |
| Address |
Landisville, PA 17538 United States |
| Region | Eastern |