Aircraft N161V Data
2
aircraft records found
N161V
2011 Hawker Beechcraft Corp B300C, c/n FM-52
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | B300C Search all Hawker Beechcraft Corp B300C |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | FM-52 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N8052Z
Registered to Manufacturer
|
Aircraft
| Registration Number | N161V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0F740 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2014-05-06 |
Owner
| Owner | US Department of Homeland Security |
| Address |
Washington, D.C. 20229 United States |
N161V
1986 Pitts S-1S, c/n 8-0161
Airframe Info
| Manufacturer | Pitts |
| Model | S-1S Search all Pitts S-1S |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 8-0161 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N161V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0F740 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-12-01 |
| Air Worthiness Test | 1986-06-10 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-01-13 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Langley, WA 98260 United States |
| Region | Northwest Mountain |