Aircraft N8052Z Data
3
aircraft records found
N8052Z
2011 Hawker Beechcraft Corp B300C, c/n FM-52
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | B300C Search all Hawker Beechcraft Corp B300C |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | FM-52 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8052Z |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF726 |
| Last Action Taken | 2011-06-23 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N8052Z
2006 Sikorsky S-92A, c/n 920046
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 920046 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8052Z |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF726 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-01-25 |
| Air Worthiness Test | 2006-11-28 |
| Last Action Taken | 2007-01-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-04-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
N8052Z
1965 Cessna U206A, c/n U206-0452
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206A Search all Cessna U206A |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | U206-0452 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8052Z |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF726 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-07-09 |
| Air Worthiness Test | 1965-10-12 |
| Last Action Taken | 2002-07-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-07-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BARTELT AVIATION INC |
| Address |
Sturgis, MI 490911095 United States |