Aircraft N172CJ Data
2
aircraft records found
N172CJ
2001 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0017
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N172CJ |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Space Exploration Technologies Corp. |
| Address |
, United States |
N172CJ
1999 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0172
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0172 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N172CJ |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |