Aircraft N350GM Data
2
aircraft records found
N350GM
1999 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0172
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0172 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N350GM |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E56F |
| Certification Issued | 1999-09-16 |
| Last Action Taken | 1999-09-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-12-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JODA LLC |
| Address |
Town & Country, MO 63017 United States |
N350GM
1978 Cessna 414A, c/n 414A-0120
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 414A-0120 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO 520SER |
Aircraft
| Registration Number | N350GM |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E56F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-08-27 |
| Air Worthiness Test | 2003-12-09 |
| Last Action Taken | 2009-08-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Roseville, CA 95661 United States |
| Region | Western-Pacific |