Aircraft N17A Data
3
aircraft records found
N17A
1980 Learjet 36A, c/n 36-046
Latest photos of N17A
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 36A Search all Learjet 36A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 36-046 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allied Signal TFE731-5BR |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N17A |
| Mode S (ICAO24) Code | A116D4 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-04-07 |
| Air Worthiness Test | 2003-08-26 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Avstar Inc |
| Address |
Seattle, WA 98108 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N17A
1973 Smyth Sidewinder, c/n 212203
Airframe Info
| Manufacturer | Smyth |
| Model | Sidewinder Search all Smyth Sidewinder |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 212203 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N17A |
| Mode S (ICAO24) Code | A116D4 |
| Certification Issued | 1973-04-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-05-14 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Columbia City, IN 46725 |
| Region | Great Lakes |
N17A
1943 Lockheed 18-56 Lodestar, c/n 18-2565
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 18-56 Lodestar Search all Lockheed 18-56 Lodestar |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 18-2565 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N17A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | JC Dozier |
| Address |
, United States |