Aircraft N1A Data
3
aircraft records found
N1A
2014 Zeppelin LZ N07-101, c/n 006
Latest photos of N1A
Airframe Info
| Manufacturer | Zeppelin |
| Model | LZ N07-101 Search all Zeppelin LZ N07-101 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 006 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-C1G6 |
Aircraft
| Registration Number | N1A |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1A
1971 Goodyear GZ-20A, c/n 4116
Latest photos of N1A
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | GZ-20A Search all Goodyear GZ-20A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 4116 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1A |
| Mode S (ICAO24) Code | A00002 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-11-19 |
| Air Worthiness Test | 2001-02-28 |
| Last Action Taken | 2006-11-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Goodyear Tire & Rubber Co |
| Address |
Akron, OH 44316 United States |
| Region | Great Lakes |
N1A
Goodyear Airship GZ-19A, c/n C-139
Latest photos of N1A
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear Airship |
| Model | GZ-19A Search all Goodyear Airship GZ-19A |
| Construction Number (C/N) | C-139 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental GO-300 series |
Aircraft
| Registration Number | N1A |
| Current Status | De-registered / Retired |
| Registration Cancel Date | 1977-00-00 |
Owner
| Owner | Goodyear Tire & rubber Co |
| Address |
Akron, OH United States |