Aircraft N2A Data
3
aircraft records found
N2A
WINGFOOT TWO
2016 Zeppelin LZ N07-101, c/n 007
Latest photos of N2A
Airframe Info
| Manufacturer | Zeppelin |
| Model | LZ N07-101 Search all Zeppelin LZ N07-101 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 007 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-C1G6 |
Aircraft
| Registration Number | N2A |
| Alternative Code/Name | WINGFOOT TWO |
| Mode S (ICAO24) Code | A18D51 |
| Current Status | Valid |
| Delivery Date | 2016-04-29 |
Owner
| Owner | Goodyear Tire & Rubber Co |
| Address |
Akron, OH 44316 United States |
N2A
1983 Goodyear GZ-20A, c/n 4119
Latest photos of N2A
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | GZ-20A Search all Goodyear GZ-20A |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 4119 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
| Also Registered As |
N4A
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2A |
| Mode S (ICAO24) Code | A18D51 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1986-06-20 |
| Air Worthiness Test | 1995-09-28 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Goodyear Tire & Rubber Company |
| Address |
Akron, OH 44316 United States |
| Region | Great Lakes |
N2A
1971 Goodyear GZ-20A, c/n 4116
Latest photos of N2A
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | GZ-20A Search all Goodyear GZ-20A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 4116 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
| Also Registered As |
N1A
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2A |
| Current Status | Cancelled |
| Delivery Date | 1971-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1995-08-21 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |