Aircraft N2047V Data
2
aircraft records found
N2047V
1997 Beech B350 Super King Air, c/n FL-179
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B350 Super King Air Search all Beech B350 Super King Air |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | FL-179 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2047V |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Raytheon Aircraft |
| Address |
, United States |
N2047V
Cessna 208B, c/n 208B1302
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Construction Number (C/N) | 208B1302 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2047V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A440 |
| Certification Issued | 2007-12-28 |
| Last Action Taken | 2007-12-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-01-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SPECIALIZED AIRCRAFT SERVICES INC |
| Address |
Wichita, KS 672084331 United States |