Aircraft N744W Data
3
aircraft records found
N744W
1997 Beech B350 Super King Air, c/n FL-179
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B350 Super King Air Search all Beech B350 Super King Air |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | FL-179 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N744W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N744W
Cessna 182, c/n 33701
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182 Search all Cessna 182 |
| Construction Number (C/N) | 33701 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N744W |
| Mode S (ICAO24) Code | AA035A |
| Certification Issued | 2005-02-14 |
| Last Action Taken | 2008-02-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
North Oaks, MN 55127 United States |
| Region | Great Lakes |
N744W
Piper PA-31-350, c/n 317952246
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-350 Search all Piper PA-31-350 |
| Construction Number (C/N) | 317952246 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N744W |
| Mode S (ICAO24) Code | AA035A |
| Certification Issued | 1986-12-01 |
| Last Action Taken | 1996-10-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-03-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JPS CORP |
| Address |
Po Box 1638 Duxbury, MA 023311638 United States |