Aircraft N208ED Data
5
aircraft records found
N208ED
2010 Cessna 208B, c/n 208B2162
Latest photos of N208ED
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 208B2162 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N208ED |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B023 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-02-08 |
| Air Worthiness Test | 2010-01-06 |
| Last Action Taken | 2010-02-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Co |
| Address |
Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N208ED
2009 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2088
Latest photos of N208ED
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 208B2088 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N208ED |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B023 |
| Last Action Taken | 2009-01-30 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |
N208ED
2006 Cessna 208B, c/n 208B1172
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 208B1172 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
YVO147
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N208ED |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B023 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2006-01-20 |
| Last Action Taken | 2006-01-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-07-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
User Comments
Admin, 2006-10-31 05:00:00
Cancel Date: 07/03/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Venezuela
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Venezuela
N208ED
2005 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B1107
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 208B1107 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N208ED |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2005-01-21 |
| Registration Cancel Date | 2005-07-19 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N208ED
2004 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B-1063
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 208B-1063 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
N950PA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N208ED |
| Current Status | Manufacturer Registartion |
Owner
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
, United States |