Aircraft N208WD Data
5
aircraft records found
N208WD
2009 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2074
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 208B2074 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
N828DC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N208WD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B1B3 |
| Certification Issued | 2009-02-13 |
| Last Action Taken | 2009-02-13 |
| Current Status | De-Registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Co |
| Address |
Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N208WD
2008 Cessna 208B, c/n 208B2002
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 208B2002 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N208WD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B1B3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-18 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-27 |
| Last Action Taken | 2008-06-18 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 2008-12-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Wichita, KS 672151400 United States |
N208WD
2006 Cessna 208B, c/n 208B1196
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 208B1196 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | N208WD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B1B3 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2006-06-20 |
| Last Action Taken | 2006-05-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-12-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
N208WD
2004 Cessna 208B, c/n 208B1064
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 208B1064 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N208WD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B1B3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-09-17 |
| Air Worthiness Test | 2004-07-20 |
| Last Action Taken | 2004-09-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-09-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RANGEFLYERS INC |
| Address |
Wichita, KS 672309503 United States |
N208WD
Cessna 208B, c/n 208B2167
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Construction Number (C/N) | 208B2167 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
N169WD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N208WD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B1B3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-06-10 |
| Air Worthiness Test | 2010-01-28 |
| Last Action Taken | 2010-06-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rift Valley Flying Co Inc - Owner Trustee |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |