Aircraft N2248K Data
3
aircraft records found
N2248K
2008 Cessna 208B, c/n 208B2002
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 208B2002 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2248K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F357 |
| Last Action Taken | 2009-03-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-05-29 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2248K
1947 Luscombe 8A, c/n 4975
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 4975 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2248K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F357 |
| Certification Issued | 1980-09-10 |
| Last Action Taken | 1992-04-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-06-12 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Fredonia, KS 66736 |
User Comments
Admin, 2006-04-18 04:00:00
Cancel Date: 02/15/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Argentina
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Argentina
Admin, 2006-04-18 04:00:00
History: 0000 Luscombe 8A, Serial Number (c/n) 4975
Cancel Date: 06/12/1992
Reason for Cancellation: Destroyed
Cancel Date: 06/12/1992
Reason for Cancellation: Destroyed
N2248K
Ayres S2R-G10, c/n G10-130DC
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-G10 Search all Ayres S2R-G10 |
| Construction Number (C/N) | G10-130DC |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2248K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F357 |
| Certification Issued | 2006-01-24 |
| Last Action Taken | 2006-01-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-02-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHER FIELD AVIATION INC |
| Address |
Americus, GA 317098127 United States |