Aircraft N20PJ Data
3
aircraft records found
N20PJ
1999 Raytheon BeechJet 400A, c/n RK-228
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | BeechJet 400A Search all Raytheon BeechJet 400A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | RK-228 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada JT15D-5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N20PJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A190F8 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | Jet Linx Aviation Inc |
| Address |
, United States |
N20PJ
1979 Piper PA-31T, c/n 31T-7920021
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T Search all Piper PA-31T |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 31T-7920021 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N20PJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A190F8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-05-22 |
| Air Worthiness Test | 1979-01-03 |
| Last Action Taken | 2003-05-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-11-19 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | BCD HOLDING INC |
| Address |
3411 Silverside Rd Wilmington, DE 19810 United States |
N20PJ
1969 Hawker Siddeley DH.125-400A, c/n NA734
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | DH.125-400A Search all Hawker Siddeley DH.125-400A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | NA734 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N20PJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A190F8 |
| Certification Issued | 2010-09-24 |
| Last Action Taken | 2010-09-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-11-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Projets Inc |
| Address |
Houston, TX 77061 United States |
| Region | Southwestern |