Aircraft N3228V Data
3
aircraft records found
N3228V
1999 Raytheon BeechJet 400A, c/n RK-228
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | BeechJet 400A Search all Raytheon BeechJet 400A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | RK-228 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada JT15D-5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3228V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3228V
1995 Beech 400T, c/n TX-8
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 400T Search all Beech 400T |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | TX-8 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-5 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3228V |
| Mode S (ICAO24) Code | A37942 |
| Certification Issued | 1995-10-12 |
| Last Action Taken | 1995-10-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-10-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RANGEFLYERS INC |
| Address |
Wichita, KS 672075100 United States |
N3228V
Beech C90, c/n LJ-1182
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 Search all Beech C90 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1182 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3228V |
| Mode S (ICAO24) Code | A37942 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-02 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |