Aircraft N210A Data
3
aircraft records found
N210A
2006 Bombardier BD-700-1A10 Global Express, c/n 9203
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-700-1A10 Global Express Search all Bombardier BD-700-1A10 Global Express |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 9203 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 23 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR710-A2-20 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N210A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B982 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-05-31 |
| Air Worthiness Test | 2006-06-29 |
| Last Action Taken | 2011-05-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Flight Management Llc |
| Address |
Kirkland, WA 98083 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N210A
1957 Aero Commander 680, c/n 680-517-187
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 680 Search all Aero Commander 680 |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 680-517-187 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming GSO&IGSO-480 |
| Also Registered As |
N210AM
Undel Tri
|
Aircraft
| Registration Number | N210A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B982 |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Revoked |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Madonna Construction Co |
| Address |
Dallas, TX 75200 United States |
| Region | Southwestern |
N210A
Cessna 210M, c/n 21062082
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210M Search all Cessna 210M |
| Construction Number (C/N) | 21062082 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N210A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B982 |
| Certification Issued | 2011-10-07 |
| Last Action Taken | 2011-10-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Arrow Trading Inc |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 33309 United States |
| Region | Southern |