Aircraft N255DV Data
5
aircraft records found
N255DV
2021 Embraer EMB-550 (Praetor 600), c/n 55020147
Latest photos of N255DV
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-550 (Praetor 600) Search all Embraer EMB-550 (Praetor 600) |
| Year built | 2021 |
| Construction Number (C/N) | 55020147 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-3-1E |
Aircraft
| Registration Number | N255DV |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | 600 Aviation |
| Address |
Grand Rapids, MI United States |
N255DV
2016 Bombardier Challenger 350 (BD-100-1A10), c/n 20644
Latest photos of N255DV
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 350 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 350 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 20644 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-2-1A |
Aircraft
| Registration Number | N255DV |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | RDV Aviation |
| Address |
Grand Rapids, MI United States |
N255DV
2004 Mooney M20M, c/n 27-0330
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20M Search all Mooney M20M |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 27-0330 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
| Also Registered As |
N24KW
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N255DV |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N255DV
British Aerospace BAe.125 Series 800A, c/n 258169
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800A Search all British Aerospace BAe.125 Series 800A |
| Construction Number (C/N) | 258169 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N255DV |
| Mode S (ICAO24) Code | A26A70 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-10-06 |
| Air Worthiness Test | 1990-02-01 |
| Last Action Taken | 2006-01-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aviation Inc |
| Address |
Grand Rapids, MI 49503 United States |
| Region | Great Lakes |
N255DV
British Aerospace BAe.125 Series 800A, c/n 258070
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800A Search all British Aerospace BAe.125 Series 800A |
| Construction Number (C/N) | 258070 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N255DV |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Grand Rapids MI , United States |