Aircraft N526AC Data
4
aircraft records found
N526AC
2009 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20263
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 20263 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N526AC |
| Mode S (ICAO24) Code | A69F3B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-12-08 |
| Air Worthiness Test | 2009-11-05 |
| Last Action Taken | 2009-12-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pegasus Leasing Llc |
| Address |
Ada, MI 49355 United States |
| Region | Great Lakes |
N526AC
1989 British Aerospace BAe.125-800A, c/n 258169
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125-800A Search all British Aerospace BAe.125-800A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 258169 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N526AC |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N526AC
1978 Cessna 550 Citation II, c/n 0038
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Citation II Search all Cessna 550 Citation II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 0038 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-4 |
| Also Registered As |
N642CC
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N526AC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
User contributed data
| Serial Number (c/n) | 0038 (by Peter Nicholson on 2010-12-09 19:39:35) |
N526AC
British Aerospace BAe.125 Series 800A, c/n 258169
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800A Search all British Aerospace BAe.125 Series 800A |
| Construction Number (C/N) | 258169 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N526AC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |