Aircraft N3188V Data
2
aircraft records found
N3188V
2008 Beech 390 Premier A, c/n RB-248
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 390 Premier A Search all Beech 390 Premier A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-248 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3188V |
| Mode S (ICAO24) Code | A162FC |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2008-07-17 |
| Last Action Taken | 2008-05-09 |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
User Comments
Admin, 2006-03-21 05:00:00
Cancel Date: 03/17/1998
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Denmark
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Denmark
N3188V
1984 Bell 222UT, c/n 47529
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 222UT Search all Bell 222UT |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 47529 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming LTS-101 |
| Also Registered As |
OY-HIA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3188V |
| Mode S (ICAO24) Code | A3680D |
| Current Status | Manufacturer Registration |
| Registration Cancel Date | 1998-03-17 |
Owner
| Owner | Bell Helicopter Textron Inc |
| Address |
, United States |